„Klucz od zmiany kryje się w Twojej podświadomości. Otwórz do niej dostęp dzięki hipnoterapii.”

Zaburzenia psychosomatyczne

Mierzysz się uporczywymi bólami brzucha, wymiotami, nudnościami, szumami usznymi, których  przyczyna nie została zdiagnozowana? Może pojawiło się uczucie swędzenia skóry, wysypka, drętwienie lub mrowienie kończyn? Cierpisz na zespół jelita drażliwego?

Może występują u Ciebie bóle psychogenne, bóle kończyn, niepokojące symptomy pochodzącego z układu oddechowego, krążenia lub narządów, które również nie mają żadnego diagnostycznego wyjaśnienia? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jakieś pytanie, możesz cierpieć za zaburzenia pochodzenia psychogennego.

Jeśli badania diagnostyczne nie wykażą istnienia choroby, przyczyny symptomów można doszukiwać się w psychice.

Co ma wpływ na powstawanie zaburzeń psychosomatycznych

Psychosomatyczny, to określenie chorób somatycznych (fizycznych), w powstaniu których czynny udział biorą  czynniki psychologiczne (głównie emocjonalne).

Silny negatywny bodziec, traumatyczne wydarzenie lub nawet jego wspomnienie, może bardzo odbić się na psychice. Czasem tych bodźców jest na tyle dużo lub są tak silne, że zaczynają wpływać na ciało. Lęk spowodowany nieuświadomionym konfliktem wewnętrznym,  emocjonalnym czy niepokojem,  podtrzymują lub zaostrzają występujące objawy. Umysł w ten sposób próbuje poradzić sobie z napięciem bądź cierpieniem. Ale idąc tą drogą niestety cierpi również ciało.

Wyparte,  nieprzepracowane lub zatrzymane w ciele emocje, życie w ciągłym napięciu i stresie,  wielokrotnie przeżywane uczucia, będą manifestować się pod postacią objawów psychosomatycznych. Mogą powstawać również przez tłumienie uczuć, które bywają „niewygodne” bądź trudne, jak min.: uczucie żalu, gniewu, frustracji, złości czy wściekłości.

Czasem sytuacja w której się znajdujemy nie pozwala, by dać ujście odczuwanym emocjom. Jeśli po danym wydarzeniu lub sytuacji, którym towarzyszyły silne emocje, nie znajdziemy przestrzeni, w której w bezpieczny sposób będziemy mogli dać „ujście” silnym tłumionym emocjom, będą się wówczas nawarstwiać i kumulować w ciele.

Długofalowym skutkiem zatrzymywania w ciele emocjonalnego cierpienia, będzie występowanie napięć, sztywności, przyblokowania czy psychosomatycznego dyskomfortu. W zależności od typu osobowości (np. w osobowości typu A), blokowane wypierane latami emocje, będą prowadzić do powstawania chorób układu krążenia.

 

Co na to badania

Najnowsze wyniki badań z Hong Kongu (2022) wykazały, że zastosowanie hipnoterapii Eriksonowskiej (niedyrektywnej) i hipnoterapii tradycyjnej (dyrektywnej), znacząco obniżą nasilenie objawów IBS. Ma to miejsce zarówno zaraz po terapii, jak i trzy miesiące po jej zakończeniu.

Grupą kontrolną była edukacyjna  grupa dyskusyjna. Nasilenie objawów IBS grupy porównawczej wróciło do poziomu sprzed trzy miesięcznej terapii. Spadek nadmiernej czujności społecznej związanej z objawami IBS znacznie zmniejszył się w przypadku zastosowania hipnoterapii Eriksonowskiej.

U osób cechujących się wyższą podatnością na sugestie, po terapii zmniejszyło się nasilenie objawów oraz poprawiła się jakość życia związana ze zdrowiem. Osoby poddane analizie lepiej radziły sobie ze wzorcami zachowania.

Reasumując zastosowanie hipnoterapii u osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego, wykazuje wyższą skuteczność w porównaniu z kontrolną grupą, opierającą się wyłącznie na psychoedukacyji.

Również w innym obszernym artykule pt.: „The Efficacy of Hypnotherapy in the Treatment of Psychosomatic Disorders: Meta-analytical Evidence” Erich Flammer i Assen Alladin opisują wyniki badań nad zastosowaniem hipnoterapii w zaburzeniach psychosomatycznych. Wyniki badań pokazują, że hipnoterapia jest skuteczną metodą dodatkową w leczeniu różnych zaburzeń psychosomatycznych.

Już sam proces hipnotycznego, relaksującego transu sprawia, że wzmacnia się i usprawnia działanie układu odpornościowego. Co oznacza, że zmniejsza się ilość czynników prozapalnych w organizmie. A to sprawia, że zmniejsza się nasilenie chorób o podłożu psychosomatycznym.

 

Jak hipnoza pomaga w przezwyciężeniu zaburzeń psychosomatycznych?

W transie hipnotycznym jest większy i lepszy dostęp do tego, co dzieje się w ciele. Dlatego będziesz mógł przyjrzeć się swoim emocjom i lepiej je poczuć. Sprawdzimy to co leży pod nimi, by móc w pełni uzdrowić ciało. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się i zrozumieć, jakie emocje lub które sytuacje wywołują u Ciebie objawy psychosomatyczne.

Dzięki skutecznemu przepracowaniu emocji, uzdrowieniu niektórych aspektów osobowości czy zadawnionych ran, proces powrotu do pełni zdrowia staje się łatwiejszy i szybszy.

Dzięki hipnotycznemu transowi zwiększy się odczucie relaksu, odprężenia i zmniejszy ilość stresu w organizmie. A za tym idzie lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego, sprawniejsze i łatwiejsze radzie sobie ze stanami zapalnymi. A skutkiem tego jest zmniejszenie uciążliwości zaburzeń psychosomatycznych lub ich całkowite usunięcie.

Aby dowiedzieć się jaka jest Twoja droga w kierunku uwolnienia się od dolegliwości psychosomatycznych, zapraszam do kontaktu. Dowiesz się jak mogę Ci pomóc, a techniki i narzędzia zostaną dobrane indywidualnie do Twoich potrzeb.

Zapraszam na 15 minutową, bezpłatną konsultację, w trakcie której odpowiem na Twoje pytania i wspólnie zaplanujemy Twój proces osiągania oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.