„Proces zmiany jest jak wyprawa na himalajski szczyt. Przygotowanie, adaptacja do warunków, osiągnięcie szczytu i integracja doświadczenia. Kolejnym etapem jest wdrażanie zmian w życie.”

MITY i FAKTY - Czyli co chciałbyś wiedzieć o hipnozie, ale boisz się zapytać?

Wokół hipnozy uformowało się wiele nieprawdziwych informacji, które sprawiają, że trudniej nam jest dostrzec potencjał, jaki niesie ze sobą praca terapeutyczna za pomocą hipnozy. Hipnoza nie tylko ko ujęciu terapeutycznym, ale również wykorzystanie jej w obszarze świadomego rozwoju. Jak na przykład trening mentalny sportowców, który daje fenomenalne rezultaty.

Innymi przykładami mogą być: praca z motywacją, koncentracją, podnoszenie pewności siebie czy  osiąganie wyznaczonych celów.

Aby rozwiać Twoje ostatnie wątpliwości dotyczące czym jest, a czym z pewnością nie jest hipnoza, zapraszam do przeczytania poniższego artykułu. Dzięki czemu będziesz mógł sam uświadomić sobie czym jest hipnoza i wyciągnąć wnioski dla siebie. Potem określić czy poddajesz się mitom czy wierzysz w fakty poparte badaniami naukowymi. A następnie zmienić swoje przekonanie, na takie, które będzie bardziej użyteczne dla Ciebie i będzie służyć Tobie oraz innym.

1. Hipnoterapeuta zawładnie Twoim umysłem - MIT

Podczas sesji hipnozy klient przyjmuje tylko te sugestie, które są zgodne z jego systemem wartości. Wszelkie inne sugestie są odrzucane automatycznie przez świadomy umysł i nie są przyswajane przez podświadomy umysł klienta. Hipnoza to nie magia, tym bardziej nie jest to rzucanie zaklęć. W hipnozie nie zrobisz niczego więcej, niż byłbyś w stanie zrobić czy zgodzić się na poziomie świadomym. Nawet w hipnozie nie jest możliwe zmuszenie kogoś, aby postąpił wbrew sobie.

2. W czasie sesji hipnozy wyjawię jakąś tajemnicę - MIT

Każda osoba w prowadzona w trans może mieć pewność, że nie ujawni rzeczy o których nie chciałaby powiedzieć. Hipnotyzer nie „wyciąga” informacji czy tajemnic z umysłu osoby zahipnotyzowanej. Nie wyjawisz swojego numeru pin do karty lub jakiś swoich tajemnic, które są tylko dla Ciebie. Terapia prowadzona jest w sposób etyczny, a rozmowa która jest prowadzona w czasie transu jest skoncentrowana  na rozwiązanie problemu i na tym co dzieje się „tu i teraz” w doświadczeniu klienta, który przychodzi na terapię.

3. Hipnozę wywołuje moc hipnotyzera - MIT

W praktyce klinicznej, każda hipnoza jest autohipnozą. Aby mogła ona zaistnieć osoba hipnotyzowana musi wyrazić zgodę na taką formę pracy. Hipnotyzer/hipnoterapeuta kieruje doznaniami klienta tylko i wyłącznie w takim stopniu w jakim jest on gotowy i otwarty na prowadzenie poprzez sugerowane przeżycie.

4. Mogę nie obudzić się z hipnozy - MIT

Nie można nie wybudzić się z hipnozy. Hipnoza jest stanem skoncentrowanej uwagi na zewnątrz lub do wewnątrz. Klient kontroluje ten proces. Może on w dowolnym momencie zainicjować lub przerwać ten proces. Nawet jeśli robisz autohipnozę wieczorową porą, po której zasypiasz, stan transu przechodzi w sen. Czyli fale theta (występujące w czasie transu) przechodzą w fale delta, które towarzyszą nam podczas snu. A z naturalnego snu, każdy się budzi.  W terapii, podczas transu, hipnoterapeuta zna i korzysta z narzędzi, by wyprowadzić klienta z transu, nawet bardzo głębokiego.

5. Zahipnotyzować można tylko ludzi pewnego typu - MIT

Niektóre osoby można wprowadzić w trans szybciej niż inne. Nie z powodu małej podatności na sugestie, lecz z obawy przed utratą kontroli, trudności w rozpoznaniu stanów wewnętrznych w rodzaju napięcia czy odprężenia, lęku przed zbliżającymi się zmianami czy świadomości mało sprzyjających okoliczności. Zidentyfikowanie trudności i rozwiązanie problemu sprawia, że z reguły takie osoby szybko i łatwo wchodzą w stan hipnotycznego transu.

6. Podczas sesji hipnozy nic nie będziesz pamiętał - MIT

Jesteś cały czas świadomy procesów, które zachodzą podczas transu hipnotycznego. Co więcej masz cały czas kontakt z hipnoterapeutą i opowiadasz mu co dzieję się w procesie w czasie rzeczywistym, aby mógł go prowadzić i rozumieć co dzieje się w Twoim doświadczeniu. Zapomnienie co działo się w transie występuje bardzo rzadko. Może zdarzyć się wtedy, kiedy zapadniesz głęboko w tras. A tu wystarczy, że terapeuta da sugestię, że będziesz na odpowiednim poziomie transu i będziesz wszystko pamiętał.

7. Hipnoza jest niebezpieczna - MIT

Proces hipnozy, na każdym etapie: czyli indukcja, prowadzenie i wyprowadzenie z transu jest procesem w pełni bezpiecznym. Trans hipnotyczny jest naturalnym stanem umysłu. Nie ma żadnych doniesień dotyczących skutków ubocznych. Co więcej osoby z nadciśnieniem obserwują obniżenie i chwilową regulację ciśnienia tętniczego podczas transu (ale nie jest to metoda lecząca nadciśnienie tętnicze!).

Hipnoterapeuta podnoszący swoje kwalifikacje zarówno w stosowaniu rożnych technik jak i zgłębiający wiedzę merytoryczną, zwiększa skuteczność hipnozy, która daje klientowi znaczne korzyści emocjonalne. Wzmacnia się samokontrola u klienta, za tym idzie zwiększona pewność siebie. Dzięki czemu hipnoza może być potężnym środkiem służącym rozwiązaniu problemów emocjonalnych, poprawieniu samopoczucia psychicznego oraz jakości życia klienta.

8. Podczas hipnozy pozostaniesz uśpiony czy nieprzytomny - MIT

Hipnoza nie jest snem. Niektóre objawy podczas wprowadzania klienta w trans, mogą nosić znamiona towarzyszące stanowi snu (jak rozluźnienie ciała, odpuszczenie napięcia czy spowolnienie oddechu), niemniej jednak nie jest to warunkujące do bycia w stanie hipnozy. Klient nawet pomimo fizycznego rozluźnienia ciała, jest cały czas świadomy tego co się dzieje na zewnątrz i jednocześnie pozostaje czujnym.

9. Aby wejść w stan hipnozy należy być odprężonym - MIT

Hipnozę definiuje się jako stan skoncentrowanej uwagi, gdzie jego natężenie zależne jest od indywidualnych cech jednostki. Inną koncepcją jest fakt, iż stan hipnotyczny pojawia się w naszym życiu spontanicznie w różnych aktywnościach dnia codziennego: podczas rozmowy, słuchania muzyki, czytania i innych związanych ze skupieniem uwagi. Znajdując się w stanie napięcia czy niepewności nadal można mieć do czegoś przykutą  uwagę. A więc fizyczne odprężenie nie jest warunkiem wstępnym do wystąpienia hipnozy.

10. Hipnoza to magia i czary - MIT

Nic podobnego. Hipnozą nie rzucamy czarów i nie jest to magia. Na niektórych filmach można zaobserwować, jak podczas transu hipnotycznego osoba wygląda, jakby była opętana przez moc demoniczną czy hipnoterapeuta jakby rozmawiał z „różnymi osobami”. Jest to nic innego jak proces uwalniania rożnych emocji czy blokad, a rozmowa może odbywać się  z różnymi częściami subosobowości. Polega to na tym, że każdy człowiek ma części siebie, które ukazują się w różnych sytuacjach i okolicznościach życiowych: np. w pracy jesteśmy trochę inni, w relacji z dzieckiem, z przyjaciółmi czy partnerem zachowujemy się w inny sposób. I tu jest tak samo. Jeśli jakaś część naszej osobowości spowodowała blokadę, opór czy problem, które utrudniają funkcjonowanie, wtedy rozmawiamy z taką częścią lub kilkoma częściami, prowadząc do negocjacji i znalezienia rozwiązania. Co mogłoby się wydawać, że jest „mocą hipnotyzera”. A w rzeczywistości to nasza wewnętrzna moc. Nasze mocne strony, dzięki którym możemy „przełączać” nasze zachowanie adaptując się do sytuacji i środowiska w którym aktualnie się znajdujemy. Choć do tej pory nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, teraz mając taka wiedzę, możemy postępować i działać bardziej świadomie.

11. Dzięki hipnozie osoba może przypomnieć sobie wszystko, kiedykolwiek się to wydarzyło - MIT

Umysł człowieka nie działa jak kamera, dzięki której zapisujesz wszystkie wydarzenia, informacje i odczytujesz w niezmienionej formie. W podświadomości są przechowywane treści w takiej formie, w jakiej zostały spostrzeżone w sposób subiektywny przed dana osobę. Przez inną osobę, to samo wydarzenie może zostać spostrzeżone, a potem zinterpretowane w zupełnie inny sposób. Wszystko zależy od filtrów przez które patrzymy na życie oraz od własnej mapy doświadczeń. W związku z czym zarówno spostrzeżenie jak i treści pamięciowe podlegają takim samym zniekształceniom. Tak więc można „pamiętać” rzeczy które nigdy się nie wydarzyły. Można jednocześnie zachowywać w pamięci cząstki przeżyć, odłamki i fragmenty wspomnień, które łączą się w jedno fałszywe wspomnienie.

12. Hipnoza pomaga w pozbyciu się problemów - FAKT

Dzięki hipnozie można pozbyć się dowolnego problemu. Przykładami mogą być: uzależnienia, lęki, fobie, brak pewności siebie, zaburzenia seksualne, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W hipnoterapii pracuje się również z dziećmi, z problemami takimi jak: lęki, alergie, mutyzm, AZS, jąkanie itp.

13. Hipnozę wykorzystuje się w stomatologii - FAKT

Hipnozę w stomatologii można wykorzystać do zmniejszenia poziomu niepokoju przed wizytą u dentysty. Nie sprawi to jednak, że klient będzie z niecierpliwością oczekiwał na wizytę, natomiast przestanie się jej bać. Kiedy już mamy pozytywne doświadczenie u stomatologa, możemy wówczas posiadany prototyp wykorzystać podczas kolejnych wizyt.

Również dzięki hipnozie można zastosować techniki kontrolowania bólu. Dzięki hipnotycznemu zastosowaniu analgezji lub anestezji możliwe jest obniżenie dyskomfortu, do takiego poziomu, w którym będzie możliwe opanowanie go z łatwością. Kolejnym użytecznym elementem zastosowania hipnozy w stomatologii jest zmniejszenie upływu krwi podczas zabiegu. Jeżeli osoba poddana zabiegowi podda się sugestii.

Hipnozę w stomatologii można wykorzystać jeszcze, aby wzmocnić proces zdrowienia. Dzięki zastosowaniu technik wyobrażeniowych, pacjent może skrócić proces rekonwalescencji.

14. Po poddaniu się hipnozie można wykonywać operacje - FAKT

Hipnozę wykorzystuje się do znieczulenia lub do uspokojenia pacjenta przed zabiegiem operacyjnym. Znieczulenie może być zarówno miejscowe (stosowane najczęściej w stomatologi), jak i ogólne. Podczas znieczulenia ogólnego hipnozą wykonuje się operacje, a pacjent nic nie czuje. Można wykorzystywać hipnozę jednocześnie do hipnosedacji, czyli wyciszenia i uspokojenia pacjenta przed podaniem znieczulenia. Dzięki czemu ilość podanego środka znieczulającego jest znacznie mniejsza, a pacjent szybciej się regeneruje i z łatwością wraca do zdrowia.

Zmniejsza się uczucie bólu, zwiększa się komfort, a to wszystko sprawia, że pacjenci szybciej zdrowieją i regenerują się. Na początku XX w.  prof. Maria Szulc zaczęła wykonywać znieczulenia pacjentów do operacji, a potem używała hipnozy w celu zmniejszenia krwawienia pacjenta. Skuteczność stosowania sugestii hipnotycznych, była zaskakująco wysoka.

15. Hipnozę wykorzystuje się w treningu mentalnym sportowców - FAKT

Sportowcy wybierający sport jako zawodową ścieżkę czy uprawiający sport amatorsko, wykazują ogromne zaangażowanie w to, co robią. Koncentracja psychiczna i samokontrola fizyczna, są niezbędne w osiąganiu sukcesów sportowych, a hipnoza zwiększa obie.

Ucząc się zwieszania koncentracji oraz kontroli organizmu, hipnoza znacznie wzmacnia rezultaty i przyspiesza oba te procesy. Najbardziej przydatna praca z wykorzystaniem hipnozy, okazuje się w momentach, kiedy pojawia się zwątpienie we własne siły. Dzięki hipnozie można nauczyć się radzenia sobie z napięciem, które  jest nieodłącznym elementem współzawodnictwa sportowego.

Ponadto, formowanie pozytywnej postawy, poprzez zastosowanie różnych metod hipnotycznych, lub po nauczeniu się autohipnozy, mogą pomóc zawodnikowi osiągnąć lepszą formę w szybszy sposób. Zwiększona samoświadomość, pozwala w szybszy i łatwiejszy sposób odkryć blokady, a następnie rozpracować je . Załamaniu często towarzyszy wyobrażenie  porażki, które łatwo można przełożyć na rzeczywiste niepowodzenie. Dzięki hipnozie i autohipnozie można uniknąć takiego biegu wydarzeń, a skupienie na osiągnięciu celu sprawia, ze staje się on faktem. Hipnoza nie doda sportowcom talentu, ale sprawi, że wzmocnią się u nich już posiadane zdolności, a za tym idzie, ich maksymalne wykorzystanie.

Zmniejsza się uczucie bólu, zwiększa się komfort, a to wszystko sprawia, że pacjenci szybciej zdrowieją i regenerują się. Na początku XX w.  prof. Maria Szulc zaczęła wykonywać znieczulenia pacjentów do operacji, a potem używała hipnozy w celu zmniejszenia krwawienia pacjenta. Skuteczność stosowania sugestii hipnotycznych, była zaskakująco wysoka.

16. Poród bez bólu za pomocą hipnoporodu - FAKT

Hipnozę wykorzystuje się w porodach, zwanych jako hipnoporód. Którego celem jest kontrola bólu porodowego, jego zmniejszenie, bądź niwelowanie. Co sprawia, że rodząca kobieta w naturalny i bardziej komfortowy sposób może urodzić swoje wyczekiwane dziecko. Jak również nawiązać z nim kontakt za pomocą intuicji, która jest głosem podświadomości.

Brak medykalizacji podczas porodu u kobiety rodzącej, zwiększa jej poczucie kontroli i pewności siebie, dodaje wiary w siebie i swoje możliwości, poprawia się jej dobrostan psychiczny. Jak również ma bardzo korzystny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka w przyszłości oraz w jego późniejszym dorosłym życiu.

Tak więc można zauważyć, jak wiele z tych przekonań na temat hipnozy jest niezgodna z rzeczywistością. Niektórzy nawet nie uświadamiają sobie, jakim potężnym narzędziem jest ich własny umysł. Jakie zmiany i transformację niesie za sobą praca w transie hipnotycznym. A rozwianie ostatnich wątpliwości sprawia, że umysł otwiera się na nowe doświadczenie.

Aby przekonać się samemu i doświadczyć transu hipnotycznego na własnej „skórze”, a raczej umyśle, zapraszam  do umówienia się na sesję indywidualną. Dobrym pomysłem na początek, są relaksacyjne sesje grupowe lub nagrania hipnotyczne. Wówczas możemy doświadczyć stanu transu, ale nie są one tożsame z indywidualną pracą. Gdzie cała uwaga hipnoterapeuty jest skupiona na nas. Który kieruje kieruje procesem w zależności od naszych potrzeb.