„Klucz do Twojej transformacji kryje się w podświadomości. Odkryj do niej drogę dzięki hipnoterapii.”

Czym jest hipnoza?

Hipnoza jest stanem zawężonej, skoncentrowanej uwagi skierowanej do wewnątrz siebie z równoczesnym wyciszeniem bodźców peryferyjnych (czyli wszystkich elementów z zewnątrz, które nas otaczają i do nas docierają, takie jak: dźwięki, zapachy, obrazy) oraz ze zwiększoną podatnością na sugestie.

Trans hipnotyczny jest całkowicie naturalnym stanem umysłu, którego doświadczamy i w którym znajdujemy się wielokrotnie w ciągu dnia. Celowo lub przez przypadek. Tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, kiedy częstotliwość fal mózgowych odpowiada częstotliwościom fal w stanie transu hipnotycznego.

Poniżej przytoczę przykłady sytuacji w codziennym życiu, kiedy znajdujemy się stanie transu w sposób naturalny i wręcz niezauważalny. Są to momenty w których nasza uwaga jest skoncentrowana na bardzo interesującym nas obszarze:

  1. kiedy prowadzimy samochód i koncentrujemy się na drodze przed nami, nie zauważając i nie słysząc grającego radia czy nie widząc ogromnego bilbordu, nie zdając sobie sprawy kiedy minęło ostatnich kilka minut czy nawet godzin jazdy;
  2. czytając interesującą książkę, jednocześnie zapominając o tym co dzieje się dookoła nas;
  3. oglądając wciągający film. Pomimo faktu, że jest to jedynie film na ekranie w którym grają jakąś wymyśloną scenografię aktorzy, jest to tak wciągające, że nie słyszysz co Twój partner czy dziecko mówi do Ciebie w tym samym czasie.

Hipnoza jest swego rodzaju dialogiem z podświadomym umysłem, do którego dostępu broni część krytyczna świadomego umysłu. Działa on trochę jak filtr, który zatrzymuje niekorzystne, niebezpieczne i nieetyczne dla nas sugestie od innych osób lub środków przekazu, odrzucając je. Choć często zachowuje się w sposób nadgorliwy, chroniąc przekonania, które są dla nas ograniczające. Przekonania, które powstały bardzo dawno temu i już są zdecydowanie nieaktualne w chwili obecnej.

Jeśli nie podejmiemy świadomej pracy nad aktualizacją takich przekonań, czyli pracy na głębszym i skuteczniejszym poziomie jakim jest praca z poziomu podświadomości, będą takie błędne przekonania dalej pełniły rolę „pierwszych skrzypiec” w naszej podświadomości.

Zastosowanie hipnozy

Hipnoza ma szerokie zastosowanie w wielu obszarach. Można ją wykorzystywać do uwolnienia od stresu, do pracy ze sportowcami, do relaksacji, do pracy z emocjami, do uwolnienia od nałogów, depresji, lęków, fobii, do pracy z seksualnością, po lifting piersi.

Hipnoza ma też kliniczne zastosowanie: do przygotowania do porodu, by złagodzić odczucia bólowe (hipnoporód), w stomatologii w celu redukcji czy zniwelowania odczucia bólowego. W zabiegach okołooperacyjnych jako hipnoanestezja i hipnoanestezja, czy w celu uspokojenia pacjenta przed zabiegiem znieczulenia – hipnosedacja.

Hipnoza kliniczna lub hipnoterapia obejmuje „zastosowanie hipnozy w leczeniu zaburzeń lub problemów medycznych lub psychologicznych” oraz w opiece zdrowotnej (Elkins i in., 2015).

Ostatnie badania wykazały wpływ na poprawę terapii poznawczo-behawioralnej (Ramondo i in., 2021), ułatwianie analgezji (Patterson i in., 2021), łagodzenie bólu klinicznego (Milling i in., 2021), poprawę snu (Elkins i wsp., 2021), redukcja stresu (Slonena i Elkins, 2021) oraz w leczeniu szeregu zaburzeń medycznych i psychologicznych (Elkins, 2017).

Hipnoza jest jak program antywirusowy. Hipnoterapeuta dzięki różnym narzędziom znajduje przyczynę problemu oraz jej pozytywną intencję. Kolejnym etapem jest aktualizacja wewnętrznego komputera umysłu, wzbogacenie o nowe pozytywne, doskonalsze programy, kompatybilne z Twoim wspaniałym umysłem. A to wszystko powoduje szybsze, pełniejsze, łatwiejsze i efektywniejsze zmiany, jakich pragniesz w swoim życiu.

Czym jest hipnoterapia?

Hipnoterapia jest rodzajem psychoterapii, w trakcie której stosuje się narzędzia hipnotyczne. Jest to więc proces hipnoterapeutyczny w którym wykorzystana jest hipnoza. Celem jest rozwiązanie konkretnego problemu, lub zasięgnięcie do cennych zasobów klienta (np. w treningu mentalnym czy w hipnozie rozwojowej). Hipnoza ma na celu wywołanie stanu transu na życzenie, czyli tutaj mówimy o celowym wywołaniu stanu transu, by skontaktować się z podświadomym umysłem.

Jak odczuwa się stan transu?

W transie hipnotycznym ciało jest zrelaksowane, poziomu stresu obniża się, napięcia mięśniowe zostają zniwelowane. W tym stanie łatwiej uzyskać koncentrację i skierować uwagę do wewnątrz siebie. Osoba w transie hipnotycznym ma zwiększoną podatność na sugestie oraz ma łatwiejszy dostęp do swojej podświadomości. Dzięki temu może w szybszy, łatwiejszy i efektywniejszy sposób pracować nad rozwiązaniem dowolnego problemu z którym się mierzy. Klienci po transie czują się odprężeni, zrewitalizowani i pełni energii.

Jak hipnoterapia może Ci pomóc?

Dzięki kontaktowi z naszą podświadomością, którego doświadczamy i z którą łączymy się podczas transu hipnotycznego, uczymy się rozpoznawać nasze potrzeby, identyfikować opory oraz ograniczenia. Przezwyciężanie trudności staje się łatwiejsze. Jednocześnie poznajemy techniki szybkiej redukcji stresu i napięcia. Hipnoza czy stosowanie autohipnozy sprawi, że staniemy się bardziej kreatywni, twórczy i szczęśliwi. A przede wszystkim uczymy się odpowiedzialności za własne życie i rozwój.

Stajemy się jednostkami bardziej dojrzałymi psychicznie i świadomymi naszych emocji i odczuć. Jesteśmy bardziej odpowiedzialni za nasze emocje i myśli, co powoduje, że nasze relacje z samym sobą oraz innymi staja się głębsze, pełniejsze i bardziej autentyczne. Wybieramy znajomych i przyjaciół bardziej świadomie.

Pryzmat i filtry, przez który patrzymy na świat determinują nasze życie. Możemy wybrać ograniczające przekonania, stare nawyki czy wątpliwości. Możemy również wybrać możliwości, a wówczas ich wachlarz otworzy przed nami swoje szerokie spektrum.