aa

„Klucz od zmiany kryje się w Twojej podświadomości. Otwórz do niej dostęp dzięki hipnoterapii.”

Praca z bólem

Mierzysz się z napięciowymi bólami głowy, migreną, bólem chronicznym? Odnosisz wrażenie, że ból kontroluje Twoje życie? Chciałbyś szybko pozbyć się bólu zęba, oczekując na wizytę u dentysty? Zastanawiasz się nad alternatywnymi i bezpiecznymi metodami niwelowania bólu?

Jesteś w ciąży i chciałabyś przygotować się do świadomego porodu? Chciałabyś wzmocnić swoje poczucie kontroli i siły w czasie porodu? Może chcesz w naturalny sposób zmniejszyć poziom odczuwanego bólu porodowego. A może jednocześnie zmniejszyć niepokój przed porodem?

Czy stosowanie leków przeciwbólowych jest bezpieczne

Polacy są liderem w Europie pod względem łykania tabletek przeciwbólowych. Jak nie od dziś wiadomo, każdy lek ma niebagatelny wpływ na zdrowie, biorąc pod uwagę jego działania niepożądane. Nadużywanie popularnych leków przeciwbólowych (zawierających substancje typu: ibuprofen, paracetamol czy metamizol sodowy, czyli tzw. „pyralgina”), mogą prowadzić do uszkodzenia ważnych narządów, jak: wątroba, żołądek czy nerki. Często są stosowane na ból głowy, zęba, bóle menstruacyjne czy gorączkę. Występują pod różnymi nazwami handlowymi, z czego nie wszyscy zażywający leki zdają sobie sprawę, co może w łatwy sposób prowadzić do przedawkowania. Alternatywą może okazać się zastosowanie hipnozy i autohipnozy jako technika szybkiego niwelowania dyskomfortu bólowego, bez uciekania się do farmaceutyków. A w sposób bezpieczny pozwala uwolnić się od dyskomfortu.

 

Czym jest ból

Ból jest subiektywnym, negatywnym wrażeniem sensorycznym i emocjonalnym, związanym z rzeczywistym uszkodzeniem tkanki lub przypominającym je. Towarzyszy mu aktywacja współczulnego układu nerwowego i aktywacja niektórych hormonów (nadnerczy).  Pełni on ważną funkcję. Wyzwala pożądaną reakcję organizmu w celu zmniejszenia potencjalnego uszkodzenia tkanek do minimum.

 

Co mówią badania na temat zastosowania hipnozy w bólu chronicznym

Jest jeszcze inny rodzaj bólu, który powoduje ogromne cierpienie i trwa ponad trzy miesiące. Daje on nieprzyjemne odczucie i towarzyszy wielu chorobom, a jest nim ból chroniczny.

Bóle chroniczne powodują znaczne pogorszenie jakości życia na poziomie psychicznym, fizycznym i społecznym. Bólu chronicznego doświadcza 27% polskiej populacji. W artykule pt. „Hypnotherapy for the Management of Chronic Pain” (Gary Elkins, Mark P. Jensen oraz David R. Patterson), zostały obszernie opisane wyniki badań nad zastosowaniem hipnozy w bólu chronicznym różnego pochodzenia, jak min.: bóle nowotworowe, bóle lędźwi, fibromialgia, artretyzm, anemia sierpowata, bóle mięśni, bóle stawu skroniowo-żuchwowego czy bóle związane z niepełnosprawnością. Przy zastosowaniu różnych technik hipnozy lub techniki autohipnozy, odnotowano większą bądź mniejszą poprawę samopoczucia oraz znaczny spadek subiektywnego odczuwania bólu. Inne badania pokazują (Pascaline L., Anaick P. i in., 2022), że zastosowanie hipnozy jest  w stanie uśmierzyć przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy i neuropatyczny. Aby osiągnąć pożądaną, znaczącą ulgę w odczuwaniu dyskomfortu bólowego, opisanego w drugim badaniu, potrzebnych jest osiem lub więcej  sesji.

Podsumowując, hipnoza okazuje się interesującą propozycją niwelowania bądź zmniejszania krótkotrwałego, lecz intensywnego dyskomfortu bólowego. Może być stosowana jako terapia wspomagająca w przypadku farmakologicznego leczenia bólu chronicznego, oraz jako alternatywa dla popularnych farmakologicznych leków przeciwbólowych.

W każdym z wymienionych przypadków, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Jak hipnoterapia może Ci pomóc?

Zmniejszysz subiektywne odczucie dyskomfortu bólowego. Nauczysz się technik autohipnozy, które pomogą Ci w szybki sposób niwelować krótkotrwały dyskomfort, jak również podtrzymać efekty zmniejszenia bólu chronicznego. Nauczysz się techniki frakcjonowania bólu, która  pozwali Ci na bezpieczne i szybkie pozbywanie się dyskomfortu.

Zapraszam na 15 minutową, bezpłatną konsultację, w trakcie której odpowiem na Twoje pytania i wspólnie zaplanujemy Twój proces osiągania oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.