Bruksizm jest medycznie określany jako zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Większość ludzi zgrzyta zębami bez wyraźnych objawów czy komplikacji. Kiedy zgrzytanie czy zaciskanie szczeki staje się permanentne, prowadzić może do permanentnych bóli głowy, ucha, niszczenia powierzchni zębów.
Proces zgrzytania zębami odbywa się na nieświadomym poziomie. Dlatego też hipnoterapia okazuje się tak skuteczna. Pracujemy na głębszym poziomie, do którego nie masz dostępu, będąc w codziennym stanie świadomości. Dlatego nie masz nad tym świadomej kontroli. Proces dzieje się automatycznie. Stres i lęk bardzo często połączone ze zgrzytaniem zębami.
Nie leczony bruksizm prowadzi do zmian w obrębie szczęki i żuchwy
Podział bruksizmu: dzienny i nocny
Bruksizm może występować w nocy oraz w ciągu dnia. W sytuacji bruksizmu dziennego występuje zacisk szczęku w odpowiedzi na konkretny bodziec. W przypadku bruksizmu nocnego występuje zgrzytanie zębami oraz skurcz mięśni twarzy.
Kolejny podział to bruksizm pierwotny i wtórny. Bruksizm pierwotny występuje bez medycznego wcześniejszego schorzenia, natomiast bruksizm wtórny występuje wraz z innym stanem medycznym bądź psychiatrycznym. Bardzo często związany jest z rozrywkowym stosowaniem narkotyków, występowaniem stresu czy zaburzeń lękowych.
Efekty bruksizmu będą różniły się w zależności od osoby i powagi problemu. Można wyróżnić długoterminowe i krótkoterminowe efekty.
Krótkoterminowe efekty bruksizmu:
Do długotrwałych skutków należą:
Czym spowodowany jest bruksizm?
Bardzo częstą przyczyną występowania bruksizmu jest lęk, stres, narastające napięcie, niepokój. Nieumiejętność zarządzania stresem czy emocjami będzie powodować nasilenie objawów. Nieprzeżyte lub nieprzepracowane emocje w pełni, będą kumulować się w ciele pod postacią napięć mięśniowych. Jednocześnie, bardzo częstą przyczyną okazują się również niewyrażone emocje, tłumienie złości czy gniewu. Tych, które odczuwasz obecnie, bądź pochodzących z dzieciństwa.
Bardzo często pierwsze symptomy mają miejsce już w dzieciństwie
Kiedy dziecko nie ma możliwości wyrażania swoich potrzeb, uczuć i emocji. Brak pozwolenia na „prawo do głosu”, niebranie pod uwagę zdania dziecka, brak przestrzeni na wyrażanie i obronę własnych poglądów. Nie branie pod uwagę dziecka jako człowieka, bez względu na wzrost. Bądź brak szacunku dla dzieci ze strony dorosłych. Te i inne sytuacje mogą powodować powstanie zalążka tego, co w późniejszym czasie może objawiać się pod postacią m.in. bruksizmu.
Inną przyczyną będą ograniczające przekonania: np. „dzieci i ryby głosu nie mają”. Słysząc takie słowa od dorosłych, dziecko będzie bało się coś powiedzieć, by nie stracić miłości i akceptacji rodziców. Jego życie i przetrwanie w tym momencie zależne jest tylko nich. Więc wybierając „przetrwanie”, będzie musiało zrezygnować z siebie oraz swoich potrzeb. W wieku dorosłym może to sprawić, że taka osoba będzie czuła obawę przed wypowiadaniem się, w szczególności przed większą grupą osób.
Kolejne przekonanie: „trzymaj język za zębami”, „lepiej nabierz wody w usta, zanim coś powiesz”. Zamiast powiedzieć i uwolnić z siebie dawkę pewnej energii pod postacią słowa czy emocji, zatrzymanie będzie powodowało zacisk mięśni szczęki przez dziecko, z niezrozumiałych dla niego powodów. Co z czasem może przerodzić się w niekorzystny nawyk zgrzytania zębami, zacisk szczęki, może gardła czy nienaturalnego ułożenia szczęki.
Są to przekonania, które, pomimo iż już zdezaktualizowane, to z poziomu podświadomego, wywierają wpływ na daną osobę w dorosłości.
Często osoby wracające wspomnieniami do swojego dzieciństwa, z czasem zaczynają sobie uświadamiać, że bywały chwile, w których ich doświadczenia odbiegały od ideału. Czasem pomimo wspaniałego, szczęśliwego dzieciństwa w procesie życia, bywały trudniejsze momenty. Te trudniejsze chwile mogą pozostawiać blokady mentalne (jako błędne przekonania) lub/i napięcia w ciele.
Nie przeżyte, niezrozumiane emocje z tamtych dawnych doświadczeń pozostają na poziomie podświadomości i jednocześnie wpływają na obecne życie.Pozostają do momentu, w którym dana osoba zauważy, zechce i zdecyduje się coś z tym zrobić. Aby uwolnić swoje ciało, umysł i duszę w pełni.
Dzięki pracy w transie hipnotycznym uwalniamy emocje odpowiedzialne za dany problem.Czasem ta praca może wymagać powrotu do wydarzeń, które spowodowały problem z jednoczesnym uwolnieniem emocji, które powstały w tamtych doświadczeniach. Zmieniamy przekonania na takie, które są wspierające. Wspieramy w pełnej obecności i empatii.Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że ta praca może wyglądać zupełnie inaczej. Jest ona dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Praca z podświadomością może wyglądać trochę jak przeprogramowanie błędnych kodów podświadomości: ograniczających przekonań, emocji, myśli, błędnych interpretacji i in.
Te błędne kody zastępujemy nowym oprogramowaniem, kompatybilnym z aktualnymi potrzebami już dorosłego człowieka. Aby dana osoba mogła korzystać we wspierający sposób, ze swojego dawnego doświadczenia, jednocześnie wyciągając wnioski i naukę na przyszłość. Budujemy odpowiedni stan emocjonalno-mentalny w pożądanych sytuacjach, tworząc „zasoby”. Które są użyteczne i dzięki którym klient będzie sobie radził z łatwością w podobnych sytuacjach w przyszłości.
A to wszystko w pełnym bezpieczeństwie. Ze zrozumieniem, akceptacją i miłością dla siebie.
Jeśli zmagasz się z bruksizmem lub jakimkolwiek innym problemem. Chcesz spróbować czegoś innego, bo zauważasz, że dotychczasowa terapia nie przynosi rezultatów. Stoisz w miejscu i szukasz alternatywnego podejścia to tematu, który stanowi dla Ciebie problem. Długo już myślałeś o hipnoterapii i zastanawiasz się, czy może być najlepsza forma rozwiązania Twoich problemów.
Napisz lub zadzwoń i umów się na kilkunastominutową bezpłatną konsultację.
Dzięki której możesz z łatwością rozwiać swoje obawy i jednocześnie dowiesz się, jak pracuję.
Od wielu, wielu lat fascynuje mnie ludzki umysł. Wpływ różnorodnych czynników na kondycję psychiczną i fizyczną ludzkiego organizmu.
Poznawanie potęgi i możliwości ludzkiego umysłu, zaprowadziło mnie do poznania hipnozy. Hipnoza stała się moja pasją. Moja pasja stała się moja pracą, dzięki której mogę pomagać innym w odkrywaniu i wzmacnianiu swojego potencjału i możliwości.
W przekroczeniu własnych trudności, oraz wyjściu poza ramy i ograniczenia własnego umysłu. Znalezieniu własnych rozwiązań i ścieżek, które prowadzą do spełnionego, szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Towarzyszę swoim klientom w pewnej podróży. W podróży wgłąb siebie. W podróży na końcu której, we współpracy z ich podświadomym umysłem dokonuje się zmiana.
Zapraszam na 15 minutową, bezpłatną konsultację, w trakcie której odpowiem na Twoje pytania i wspólnie zaplanujemy Twój proces osiągania oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.
Copyright © 2020. All Rights Reserved.